Pierwiosnek pospolity (Primula vulgaris)

Opis: Ten gatunek pierwiosnka porasta w środowisku naturalnym duże tereny Europy oraz część Azji. Roślina wytwarza wiosną rozety odwrotnie jajowatych, marszczonych liści o lekko ząbkowanych brzegach oraz żółte kwiaty średnicy kilku centymetrów zebrane po kilka sztuk. Okres kwitnienia pierwiosnka pospolitego przypada na kwiecień oraz maj. Wyhodowano obecnie bardzo wiele odmian ogrodowych, które znacznie różnią się od gatunku wyjściowego wielkością, kolorem oraz kształtem kwiatów. Są one z reguły bardziej żywotne, kwitną znacznie obficiej oraz znacznie dłużej niż gatunek botaniczny, od którego pochodzą.
Uprawa i pielęgnacja: Odmiany uprawiane w ogrodach radzą sobie doskonale zarówno w pełnym słońcu jak i półcieniu, na żyznej, wilgotnej, ale nie zalewanej zimą glebie o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Pierwiosnki pospolite zimują bez zastrzeżeń lecz warto rozrośnięte kępy odmładzać  co 2-3 lata przez podział i przesadzanie na nowe miejsce ponieważ mrozoodporność starszych roślin jest zawodna.
Rozmnażanie: Przez wysiew drobnych nasion wczesną wiosną lub letni podział roślin z jednoczesnym silnym przycięciem liści.
Choroby i szkodniki: Przy odpowiedniej pielęgnacji nie występują.