Pierwiosnek japoński (Primula japonica)

Opis: To gatunek pochodzący z Japonii, jest jednym z najpopularniejszych azjatyckich pierwiosnków. Należy do sekcji Candelabra. Odwrotnie jajowate liście ma osadzono rozetowo. Są bladozielone, szerokoząbkowane i zamierają na zimę. Czerwonofioletowe, białe lub różowe o średnicy 2 cm kwiaty, tworzą baldachy na zielonych lub czerwonawych pędach wysokości 30-60 cm. Pierwiosnki japońskie kwitną w maju-lipcu. Sadzić go możemy na ocienionych rabatach, nad brzegami oczek wodnych lub pod okapem wysokich drzew.

Uprawa i pielęgnacja: Gatunek jest łatwy w uprawie, wymaga gleby próchnicznej, żyznej i dość wilgotnej. Rośnie dobrze w lekkim cieniu. Mrozoodporność wystarczająca.

Rozmnażanie: Przez wysiew nasion. Daje duży samosiew. Starsze rośliny są mniej wytrzymałe i warto zabezpieczyć młode siewki, przerywając zbyt gęste wschody.

Szkodniki i choroby: Najbardziej szkodzą pierwiosnkom japońskim wirusy i opuchlaki, a także szara pleśń, plamistość liści, przędziorki, węgorki, miniarki, piętnówki, skoczki i guzaki.