Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum)

Kategoria: Byliny,Paprocie ogrodowe – Autor: Emil – 25/11/2009

Polystichum setiferumOpis: Bardzo dekoracyjny gatunek paproci spotykany w półcienistych, wilgotnych lasach liściastych na dużym terenie Europy. Można na nią trafić także na terenie naszego kraju. Rośliny tworzą zgrubiałe kłącza, z których wiosną rozwijają się okazałe, podwójnie pierzaste, ciemnozielone liście o owłosionych ogonkach długości do około 70 cm utrzymujące się do wiosny przyszłego roku. Latem po spodniej stronie blaszek dojrzewają zarodnie zebrane w kupki.
Uprawa i pielęgnacja: Ten gatunek rozwija się najlepiej na żyznych, próchnicznych glebach o pH obojętnym lub lekko kwaśnym. Stanowisko uprawy nie powinno być zalewane podczas zimowych miesięcy. Przed nadejściem silniejszych mrozów warto zimozielone liście paprotnika szczecinkozębnego okryć warstwą cieniującą stroiszu lub suchych liści.
Rozmnażanie: Przez wysiew zarodników na warstwę wysterylizowanego, przepuszczalnego podłoża na bazie torfu.
Choroby i szkodniki: Ostre słońce oraz wysuszające mroźne wiatry mogą doszczętnie zniszczyć zimozielone liście. W skrajnych przypadkach, podczas bezśnieżnych zim przy dużych spadkach temperatur paprotniki mogą wymarzać.

1 komentarz »

  1. Witam serdecznie,bardzo bym chciala uratowac moj paprotnik.Zostal na tarasie w temp.zerowej ale przy wielkim wietrze.chyba zaczyna usychac bo schnie i zmienia kolor na brazowo-czarny.Nadmienie tez ze mieszkam nad samym morzem ,czy mozliwe ze sol morska go zniszczyla?Czy moge go sciac z nadzieja ze odrosnie?Dziekuje z gory za podpowiedz.

    Comment by Ewa — 07/03/2011 @ 20:16

Leave a comment