Ostróżka ogrodowa (Delphinium cultorum)

Opis: Nazwa ta obejmuje dużą grupę mieszańców ostróżek, różnych co do wzrostu, pokroju i koloru kwiatów. Charakteryzują się one na ogół bujnym wzrostem, ich pędy są grube, choć niezbyt mocne i dorastają nawet do 2 m wysokości. Liście są 5-7 klapowane, ząbkowane. Kwiaty groniaste, pojedyncze lub pełne, długości do 1 m, w kolorze białym, niebieskim, fioletowym, różowym, często z oczkiem. Ostróżki ogrodowe kwitną na początku lata, a po przycięciu powtarzają kwitnienie ale już nie tak obfite. To niezwykle efektowne rośliny do sadzenia w grupach po kilka sztuk, na tle krzewów, ścian budynków, przy płotach, na rabatach do zestawień z różami, liliami, złocieniami, piwoniami i in.

Uprawa i pielęgnacja: Dobrze rosną i kwitną na każdej, żyznej, głęboko uprawionej, pulchnej, lekko wapiennej, wilgotnej w sezonie lecz nie zalewanej zimą glebie. Stanowisko powinno być słoneczne lub lekko ocienione, a co szczególnie ważne osłonięte przed silnym wiatrem. Wyższe rośliny wymagają podparcia. Okazałe kwiatostany często pochylają się i łamią po deszczu. Mrozoodporność roślin całkowita;

Rozmnażanie: Starsze rośliny dzielimy wiosną i sadzimy na nowe miejsca. Cenne odmiany można sadzonkować przez sadzonki pędowe pobrane u podstawy wczesną wiosną.

Szkodniki i choroby: Ostróżkom ogrodowym zagrażają ślimaki skorupkowe i pomrowy. Młode przyrosty bywają atakowane przez mszyce, a skorki czasami niszczą kwiaty. Liście porażane są przez mączniaka prawdziwego.

Zobacz również: Ostróżka (Delphinium) – uprawa, gatunki i odmiany