Ostróżka ogrodowa (Delphinium cultorum) 'Galahad’

Opis: Odmiany ostróżek ogrodowych charakteryzują się bujnym wzrostem, a ich pędy są grube, choć niezbyt mocne, dorastają nawet do 2 m wysokości. Liście są 5-7 klapowane, ząbkowane. Kwiaty groniaste, pojedyncze lub pełne, długości do 1 m. Ostróżka 'Galahad’ ukazuje na początku lata gęste grona białych, pełnych kwiatów, a po przycięciu powtarza kwitnienie pod koniec lata ale już nie tak obfite jak wcześniej. Ta niezwykle efektowna odmiana powinna być sadzona w grupie kilku lub więcej sztuk na tle ciemnych krzewów czy ścian budynków. Na rabatach do zestawień z różami, liliami, piwoniami itp. Wysokość rośliny 1,2-1,8 m, szerokość 60 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Ostróżki 'Galahad’ dobrze rosną i kwitną na każdej, żyznej, głęboko uprawionej, pulchnej, lekko wapiennej, wilgotnej w sezonie lecz nie zalewanej zimą glebie. Stanowisko powinno być słoneczne lub lekko ocienione, a co szczególnie ważne osłonięte przed silnym wiatrem. Wyższe rośliny wymagają podparcia. Okazałe kwiatostany często pochylają się i łamią po deszczu. Mrozoodporność roślin całkowita.

Rozmnażanie: Starsze rośliny dzielimy wiosną i sadzimy na nowe miejsca. Cenne odmiany można sadzonkować przez sadzonki pędowe pobrane u podstawy wczesną wiosną.

Szkodniki i choroby: Ostróżkom zagrażają ślimaki skorupkowe i pomrowy. Młode przyrosty bywają atakowane przez mszyce, a skorki czasami niszczą kwiaty. Liście porażane są przez mączniaka prawdziwego.

Więcej: Ostróżka (Delphinium) – uprawa, gatunki i odmiany