Ostrogowiec czerwony (Centranthus ruber)

Opis: Ta łatwa w uprawie i efektowna bylina pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Na prostych, rozgałęzionych, niekiedy drewniejących u nasady pędach o wysokości do 100 cm, umieszczone są jajowate do lancetowatych, niebieskawozielone, mięsiste i błyszczące liście. Kwiaty są drobne (5 mm średnicy) lecz skupione w okazałych, gęstych wierzchotkach. Mogą być czerwone, różowe lub białe, a kwitną bardzo długo i obficie od maja do czerwca, a po przycięciu jeszcze we wrześniu. Zastosowanie tej wytrzymałej byliny na nasłonecznione skarpy, rabaty z roślinnością stepową, z dzwonkami, penstemonami, lnem trwałym oraz na kwiat cięty. Wysokość ostrogowca czerwonego wynosi 60-100 cm, szerokość 60 cm. Mrozoodporność wystarczająca.

Uprawa i pielęgnacja: Ostrogowiec wymaga pełnego słońca. Preferuje ubogie, alkaliczne, piaszczysto-kamieniste gleby. Przesadzać na rabatach należy je co 3-4 lata aby powstrzymać ich bujny wzrost. Na suchych, mniej żyznych stanowiskach nie wymaga tak częstego przesadzania. Po pierwszym kwitnieniu przycinamy rośliny dla zachowania zwartego pokroju i otrzymania powtórnie kwiatów.

Rozmnażanie: Najłatwiej przez wysiew nasion. Powtarza cechy mateczne. Przy przesadzaniu siewek trzeba uważać aby nie uszkodzić korzenia głównego. Także przez podział i sadzonkowanie bocznych krótkopędów. Ostrogowiec często daje samosiew.

Szkodniki i choroby: Zazwyczaj brak.