Orlik pospolity (Aquilegia vulgaris)

Opis: Orliki spotykamy w naszych lasach liściastych i wilgotnych zaroślach. Osiągają wysokość 40-80 cm. Odznaczają się szeroką gamą barw kwiatów od białych, żółtych, różowych po czerwone, fioletowe i purpurowe. Są to krótkowieczne byliny (ok. 5 lat) o liściach trójdzielnie złożonych. Kwiaty delikatne, dzwonkowate, rosną  na długich szypułkach i zakończone są charakterystyczną ostrogą. Kwitną od maja do lipca. W ogrodach częściej spotyka się dużo, różnych mieszańców uprawnych A. hybrida (orlik ogrodowy). Posadzone w grupach nadają się na rabaty mieszane; wysokie odmiany wykorzystać możemy na kwiat cięty, a niskie do ogrodów skalnych.

Uprawa i pielęgnacja: Orliki pospolite są roślinami łatwymi w uprawie. Po przekwitnięciu wyglądają nieefektownie i dlatego wymagają na rabacie odpowiedniego sąsiedztwa. Lubią gleby próchniczne, zasadowe, żyzne i dość wilgotne. Stanowisko półcieniste do słonecznego. Niskie gatunki na skalniaki dobrze rosną w słońcu i piaszczystej glebie. Mrozoodporność duża lecz ich żywotność i kwitnienie słabnie po 4-5 latach.

Rozmnażanie: Odmiany rozmnażamy przez podział wczesną wiosną, ostrożnie dzieląc 3-letnie egzemplarze. Trudność przy tej czynności sprawia ich palowy korzeń. . Rozmnażając z nasion otrzymamy rośliny zwykle niepodobne do matecznych. Wysiew od czerwca do lipca w zimnym inspekcie lub na rozsadniku. Kwitną w następnym roku po wysiewie.

Szkodniki i choroby: Orliki pospolite są często atakowane przez choroby grzybowe. Ze szkodników zagrażają im gąsienice, miniarki i błonkówki.