Orlik (Aquilegia) 'Crimson Star’

Opis: Orlik 'Crimson Star’, jedna z mieszańcowych, dwubarwnych odmian efektownego orlika A.coerulea osiąga wysokość 60 cm. Jej przepiękne kwiaty złożone są z zewnętrznych płatków karminowoczerwonych i wewnętrznych białych z czerwonym rumieńcem. Rosną na długich szypułkach i zakończone są charakterystyczną ostrogą. Kwitną od maja do czerwca. Nadają się na obwódki, rabaty mieszane i na kwiat cięty,

Uprawa i pielęgnacja: Orliki 'Crimson Star’ są roślinami łatwymi w uprawie. Po przekwitnięciu wyglądają nieefektownie i dlatego wymagają na rabacie odpowiedniego sąsiedztwa. Lubią gleby próchniczne, zasadowe, żyzne i dość wilgotne. Stanowisko półcieniste do słonecznego Mrozoodporność duża lecz ich żywotność i kwitnienie słabnie po 4-5 latach.

Rozmnażanie: Odmiany rozmnażamy przez podział wczesną wiosną, ostrożnie dzieląc 3-letnie egzemplarze. Trudność przy tej czynności sprawia ich palowy korzeń. . Rozmnażając z nasion otrzymamy rośliny zwykle niepodobne do matecznych. Wysiew od czerwca do lipca w zimnym inspekcie lun na rozsadniku. Kwitną w następnym roku po wysiewie.

Szkodniki i choroby: Orliki 'Crimson Star’ są często atakowane przez choroby grzybowe. Ze szkodników zagrażają im gąsienice, miniarki i błonkówki.