Opuncja (Opuntia phaeacantha var. camanchica)

Opis: Syn. O. camanchica.  Jest zimotrwałym kaktusem, który może być atrakcją każdego ogrodu.  Człony pędów są jajowate o średnicy 10-15 cm, częściowo leżące na ziemi. Kwiaty opuncji są duże o średnicy 5-7 cm, żółte, rozwijają się w czerwcu-lipcu. Jesienią pojawiają się ozdobne, czerwone owoce.

Uprawa i pielęgnacja:Aby ta zimotrwała opuncja nie była obiektem rozczarowań musi być  całkowicie odizolowana od wilgoci, zarówno z opadów jak i podsiąkania. Należy ją  posadzić na podwyższonym skalniaku o przepuszczalnym, gliniasto-żwirowo-kamienistym podłożu. Jesienią (już w końcu października) stanowisko należy okryć daszkiem np. z okna inspektowego ustawionego skośnie. Roślina wytrzymuje bez uszczerbku mrozy do 20 st. C. W przypadku większych mrozów, daszek należy okryć matami, a same rośliny grubą warstwą jedliny lub podobnego, przewiewnego materiału. Opuncja potrzebuje dużo słońca, wapiennego podłoża i dostatku wody w czasie wzrostu i kwitnienia.

Rozmnażanie: Przez oddzielanie i ukorzenianie członów. Po odcięciu i zaschnięciu rany, wciska się je w ziemię na głębokość 2 cm. Przez kilka dni nie podlewać. Można też rozmnażać z nasion uzyskanych z owoców po ich przezimowaniu.

Szkodniki i choroby: Kaktusy pustynne podatne są na choroby grzybowe i gnicie. Do szkodników je atakujących należą wełnowce, tarczniki, przędziorki.