Nomocharis (Nomocharis sp.)

Opis: Różne gatunki nomocharisów porastają górzyste tereny Zachodnich Chin oraz Północnych Indii. W naturze można je spotkać na śródleśnych polanach oraz górskich łąkach, gdzie gleba jest żyzna, przepuszczalna, ale stale umiarkowanie wilgotna. Prezentowana roślina to niesamowicie piękna krewniaczka lilii. Wysokie do 70 cm łodygi dźwigają na szczycie kilka  kwiatów o poszarpanych brzegach płatków. Dodatkowo każdy kwiat posiada, zależnie od gatunku, oryginalny rysunek ułożony z ciemniejszych plamek. Łodygi pokryte są wąskimi lancetowatymi liśćmi wyrastającymi skrętolegle lub w okółkach. Pędy nomocharisa wyrastają z nieproporcjonalnie małych cebul złożonych jedynie z kilku łusek.
Uprawa i pielęgnacja: By osiągnąć sukcesy w uprawie tego wymagającego rodzaju trzeba stworzyć warunki uprawy możliwie jak najbardziej zbliżone do warunków występujących w środowisku naturalnym, gdzie rozwijają się nomocharisy. Gleba na bazie próchnicy liściowej powinna być dość żyzna, dobrze przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna przez cały okres wzrostu rośliny, ale nie zalewana podczas jesienno – zimowych miesięcy spoczynku. Odczyn podłoża powinien być kwaśny, a stanowisko uprawy półcieniste lub słoneczne lecz osłonięte od południowego ostrego słońca. Przed nadejściem silniejszych mrozów warto rośliny zasypać grubą warstwą kory, suchych liści lub igliwia. Dodatkowo w grudniu wskazane jest nałożenie na rabatę, gdzie zimują nomocharisy styropianowej płyty, która dodatkowo będzie zapobiegać głębokiemu przemarzaniu gleby. Można także uprawiać rośliny w ceramicznych donicach, latem zadołowanych w ogrodzie, a na okres zimy zabieranych do pomieszczenia gdzie temperatura nie spada poniżej – 5 stopni Celsjusza.
Rozmnażanie: Przez wysiew nasion wiosną. Dzielenie cebul jest trudne i dość ryzykowne.
Choroby i szkodniki: Czasem pomimo spełnienia wszystkich wymagań rośliny zamierają. Warto wtedy przemyśleć sposób postępowania i spróbować znowu uprawy tych pięknych roślin. Kiedy rozwiną się pierwsze kwiaty cały trud włożony w ich pielęgnację zwróci nam się  z nawiązką.