Nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora)

Opis: Nachyłek wielkokwiatowy jest byliną o krzaczastym pokroju z rodziny astrowatych, w stanie dzikim występuje w Ameryce Północnej. W Polsce to gatunek popularny i uznawany za jedną z najłatwiejszych w uprawie bylin. Nachyłek wielkokwiatowy jest krótkowieczny, z reguły 3-4 letni, często uprawiany jako roślina jednoroczna. Dorasta do wysokości ok. 80 cm. Liście ma ciemnozielone, lancetowate. Koszyczki kwiatowe w kolorze żółtym o średnicy ok. 6 cm, pojedynczo osadzone na szczytach pędów. Kwiaty języczkowe o nieregularnych wcięciach na wierzchołkach pojawiają się od końca czerwca i kwitną do końca września. Nachyłki dobrze wyglądają sadzone na rabatach w niewielkich grupach, w towarzystwie bylin o podobnych wymaganiach, nadają się również na kwiat cięty.
Uprawa i pielęgnacja: Najlepsze stanowiska słoneczne, jasne, gleby ubogie, suche, lekkie i przepuszczalne. Najlepiej na bieżąco usuwać przekwitłe kwiatostany. Ze względu na wiotkie pędy, rośliny mogą wymagać stosowania podpór.
Rozmnażanie: Przez podział karp wczesną wiosną, średnio co 3 lata, również przez wysiew nasion wczesną wiosną do inspektu albo w kwietniu wprost do gruntu.
Choroby i szkodniki: Zazwyczaj brak

Fot. depositphotos.com