Miłek wiosenny (Adonis vernalis)

Opis: Jedna z najatrakcyjniejszych bylin zakwitających wczesną wiosną. Miłki wiosenne porastają w naturze ciepłe, słoneczne stoki oraz łąki kserotermiczne, gdzie gleba jest przepuszczalna, wapienna, raczej sucha. Można jest potkać na dużym obszarze Europy Środkowej i Południowej. W Polsce roślina ta występuje coraz rzadziej dlatego została objęta programem ścisłej ochrony gatunkowej. Wczesną wiosna ze śpiących pąków wyrastają łodygi pokryte trzykrotnie pierzastymi, delikatnymi liśćmi. Na szczycie każda z nich dźwiga jeden, duży, kanarkowo żółty kwiat o średnicy dochodzącej do 7 cm. Kwiaty pozostają rozwinięte tylko w słoneczne dni. Kwitnienie przypada na kwiecień i przeciąga się aż do maja. Liście pozostają zielone do jesieni.
Uprawa i pielęgnacja: Miłki wiosenne preferują stanowisko w pełnym słońcu oraz lekką, przepuszczalna glebę o zdecydowanie zasadowym odczynie. Należy uważać by nie uszkodzić delikatnych korzeni podczas prac pielęgnacyjnych lub w trakcie  przesadzania ponieważ rośliny bardzo źle to znoszą i długo leczą rany zanim znów zaczną obficie kwitnąć. Lepsze efekty uzyskamy uprawiając tego miłka na lekkiej, suchej glebie niż na stanowisku, na którym korzenie są nawet na krótki czas zalewane. Mrozoodporność wystarczająca by uprawiać ten gatunek na terenie całego kraju.
Rozmnażanie: Przez wysiew nasion tuż po zbiorze lub bardzo ostrożny podział karpy korzeniowej. Trzeba bardzo uważać by nie uszkodzić kruchych korzeni.
Choroby i szkodniki: Przy właściwych warunkach uprawy nie występują.

Więcej informacji: Miłek – uprawa i gatunki