Mikołajek agawolistny (Eryngium agavifolium)

Opis: Kępkowa, zimozielona bylina tworząca zielonkawobiałe główki kwiatostanowe o średnicy do 5 cm. Mikołajek agawolistny kwitnie bardzo ładnie od lipca do września. Liście ciemnozielone, sztywne, mieczowate, ułożone w rozetę. Brzegi liści są ostro ząbkowane, przez co roślina nieco przypomina aloes. Wys. do 1,5 m, szerokość do 60 cm. Doskonała roślina na rabaty i skalniaki. Bywa też stosowany na suche bukiety.
Uprawa i pielęgnacja: Mikołajek wymaga stanowiska słonecznego i przepuszczalnego podłoża. Powinien sobie poradzić na większości gleb ogrodowych.
Rozmnażanie: Nasiona wysiewamy jesienią lub zimą do doniczek w inspekcie. Zimą można też pobrać sadzonki korzeniowe lub wiosną ostrożnie podzielić.
Choroby i szkodniki: W naszym klimacie może występować zgnilizna korzeni i podstawy łodygi. Dlatego rośliny rosnące na skalniakach oczyszczamy z martwych liści i chronimy przed nadmiarem wilgoci w czasie zimy. Profilaktycznie na zimę warto okryć, choć bardziej niż mróz może zaszkodzić właśnie nadmiar wilgoci.