Macierzanka cytrynowa (Thymus x citriodorus) ‘Variegatus’

Opis: Macierzanki to niezastąpione w ogrodach skalnych i na obrzeżach dużych rabat, wieloletnie rośliny. Ta odmiana macierzanki cytrynowej cechuje się zwartym pokrojem i intensywnym, cytrynowym aromatem. Pędy macierzanki cytrynowej ‘Variegatus’ są wzniesione, rozgałęzione i gęsto ulistnione. Liście długości 5-7 mm, zielone z kremowym obrzeżeniem, jajowatego kształtu, jesienią po części podbarwione na czerwono. Kwiaty są bladoróżowe zebrane w okółki o długości do 2,5 cm. Pora kwitnienia maj-czerwiec. Na skalniakach warto wybrać dla tej ozdobnej z liści macierzanki, miejsca niżej położone, osłonięte od wiatru. Wysokość rośliny 20-30 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Sadzić je należy w lekkiej, przepuszczalnej glebie z niewielkim dodatkiem kompostu, najlepiej zasadowej. Stanowisko dla macierzanki ‘Variegatus’ powinno być słoneczne lecz osłonięte. Barwne odmiany tych macierzanek mogą ucierpieć w czasie mroźnych, wietrznych zim. Mrozoodporność odmian niepewna. Warto jesienią okrywać je stroiszem z gałązek jedliny, a podłoże wokół pędów obsypać korą. W odróżnieniu od gatunku Thymus, ich odmiany wymagają regularnego podlewania, w przeciwnym wypadku dochodzi do „łysienia” w środku kępy.

Rozmnażanie: Przez oddzielanie pędów zakorzenionych w podłożu lub sadzonki pobrane wczesnym latem, z piętką i ukorzenianie ich w gruboziarnistym piasku.

Szkodniki i choroby: Zazwyczaj brak.