Macierzanka cytrynowa (Thymus x citriodorus) ‘Aureus’

Opis: Odmiana ‘Aureus’ jest krzewinką o lancetowatych, pstrych, żółto-zielonych liściach, długości do 1 cm. Dodatkową zaletą T. citriodorus oprócz zwartego, poduszkowego pokroju i ozdobnych liści jest mocny, cytrynowy aromat. Kwiaty są lawendoworóżowe, zebrane w okółkach na szczytach łodyg. Pojawiają się w czerwcu-lipcu .  Macierzanki ‘Aureus’ cechują się cytrynowym zapachem podobnym do aromatu melisy.  Na skalniaku wybieramy dla nich miejsca niżej położone, osłonięte od silnych wiatrów. Wszystkie macierzanki możemy wykorzystywać podobnie jak tymianek właściwy, do celów kulinarnych i w fitoterapii.

Uprawa i pielęgnacja: Macierzanki ‘Aureus’ sadzić należy w lekkiej, przepuszczalnej glebie z niewielkim dodatkiem kompostu, najlepiej zasadowej. Stanowisko powinno być słoneczne lecz osłonięte. Mrozoodporność niepewna, mogą ucierpieć w czasie mroźnych, wietrznych zim. Jesienią warto podłoże wokół roślin obsypać korą, a całe rośliny dodatkowo okryć stroiszem z gałązek jedliny. W odróżnieniu od gatunków Thymus, ich odmiany wymagają regularnego podlewania.

Rozmnażanie: Przez oddzielanie pędów zakorzenionych w podłożu lub sadzonki pobrane z piętką i ukorzenianie w gruboziarnistym piasku.

Szkodniki i choroby: Zazwyczaj brak.