Liliowiec (Hemerocallis x hybrida) 'Villa del Sol’

Opis: Jedna z atrakcyjniejszych odmian liliowca o intensywnie złoto – żółtej barwie kwiatów. Wyhodowana w ciepłym klimacie Florydy doskonale sprawdza się także w polskich ogrodach. Rośliny tworzą okazałe kępy soczyście zielonych, grubych liści oraz silne łodygi dźwigające przynajmniej 20 pąków. Kwiaty liliowca 'Villa del Sol’ osiągają średnicę około 14 – 15 cm. Brzegi wewnętrznych płatków są silnie pofalowane, natomiast cała powierzchnia ozdobiona jest atrakcyjnymi żłobieniami ciągnącymi się od żółtozielonego gardła aż do ¾ długości płatków. Kwiaty charakteryzują się pełną, zdecydowanie okrągłą formą oraz bardzo dobrą strukturą, która pozwala im przetrwać intensywne opady deszczu oraz największe upały bez uszczerbku dla ich urody. Liliowiec 'Villa del Sol’ to jedna z atrakcyjniejszych odmian liliowca, która wnosi do ogrodu intensywne odcienie koloru złota.
Uprawa i pielęgnacja: Ponieważ ulistnienie tej odmiany pozostaje zielone przez zimę warto ją okryć lekko stroiszem lub zasypać niedojrzałym kompostem. W pierwszym roku po posadzeniu warto zastosować dodatkowe okrycie chroniące rośliny przed silnymi mrozami. Później nie jest ono wymagane. Rośliny preferują stanowisko w pełnym słońcu oraz stale umiarkowanie wilgotna, żyzną glebę ogrodową. Liliowce 'Villa del Sol’ znakomicie udają się zarówno na ciężkich glinach jak i lekkich piaskach.
Rozmnażanie: Przez podział w ciągu całego sezonu wegetacyjnego. Nie należy dzielić i przesadzać roślin później niż do połowy września. Jeśli robimy to później należy zastosować dodatkowe okrycie na okres najsilniejszych mrozów.
Choroby i szkodniki: Czasem mogą pojawić się wciornastki i przędziorki, które można zwalczyć jednym z powszechnie dostępnych środków ochrony.