Liliowiec (Hemrocallis x hybrida) 'Sunday Sandals’

Opis: Jedna z najpiękniejszych odmian o zimozielonym ulistnieniu jakie można z powodzeniem uprawiać w ogrodach w naszym klimacie. Rośliny tworzą okazałe wachlarze  mięsistych, ciemnozielonych liści, z pomiędzy których wczesnym latem wychylają się pędy kwiatowe o wielu rozgałęzieniach dosłownie obsypane pąkami. Odmiana 'Sunday Sandals’ tworzy piękne, szeroko otwarte kwiaty w kolorze kości słoniowej z dodatkiem żółci. Zielone gardło otacza ciemnofioletowe oko pokryte dodatkowo wzorami układającymi się w kilka rozmytych kręgów. Brzegi bardzo mięsistych płatków otoczone są solidną koronką w kolorze identycznym jak oko. W okresach dużej wilgotności powietrza oraz wysokich temperatur na brzegach płatków tworzy się druga srebrna koronka złożona z małych ząbków, pazurków i bąbelków. Podczas chłodniejszych dni barwa kwiatów staje się siarkowo – kremowa natomiast oko oraz koronka przybierają kolor niemal czarny z intensywnym niebiesko – fioletowym odcieniem. Kwiaty liliowca 'Sunday Sandals’ osiągają średnicę około 15 cm i rozkwitają przez blisko 6 tygodni, potem solidnie zakorzenione rośliny powtarzają kwitnienie.
Uprawa i pielęgnacja: Odmiana wyhodowana w tropikalnym klimacie Florydy okazała się dostatecznie odporna na nasze srogie zimy. Rośliny wymagają bezwzględnie dodatkowego zabezpieczenia  z kory, niedojrzałego kompostu lub stroiszu. Zimozielonym liściom bardziej szkodzą ostre zimowe słońce i wysuszające wiatry niż niska temperatura. Wskazane jest ciepłe, osłonięte od zimnych wiatrów stanowisko na żyznej, wilgotnej glebie z dużym udziałem materii organicznej. Roślin nie należy zasilać później niż do początku sierpnia – przenawożone stają się mniej odporne na mróz.
Rozmnażanie: Łatwe przez podział kęp w ciągu sezony wegetacyjnego.
Choroby i szkodniki: Warto zatroszczyć się o zabezpieczenie warstwą ocieplającą liliowca 'Sunday Sandals’ na okres zimowych chłodów.