Liliowiec (Hemrocallis x hybrida) ‘Strawberry Candy’

Opis: Odmiana rejestrowana w końcu lat 80-tych, ale nadal wiodąca prym w wielu polskich ogrodach. Jest ona jedną z ulubionych odmian liliowca zarówno ze względu na piękne kwiaty, obfite kwitnienie, szybkie tępo wzrostu jak i niezawodność w różnych warunkach uprawowych. Podstawowa barwa kwiatów określana jest  często jako cukierkowy róż z dużym truskawkowym okiem w centrum oraz delikatną kreseczką w kolorze oka otaczającą brzegi płatków. Kwiaty liliowca ‘Strawberry Candy’ osiągają  tylko 12 cm średnicy ale rośliny nadrabiają zwykle dużą ilością pąków na łodygach kwiatowych. Jest to jedna z odmian, które zapoczątkowały przełom w hodowli liliowców. Jest ona prekursorem nowoczesnych barw jaki i kształtów kwiatów, które możemy zaobserwować u odmian wyhodowanych w przeciągu ostatnich 15 lat. Rośliny zimują w naszych warunkach klimatycznych niezawodnie rozrastając się co roku w większe kępy obsypane masą pięknych kwiatów.
Uprawa i pielęgnacja: Liliowce tej odmiany zadowolą się zupełnie przeciętną glebą ogrodową o średniej wilgotności oraz stanowiskiem słonecznym lub półcienistym. Chociaż rosną one dobrze także w głębokim cieniu to jednak brak słońca sprawia, że kwiatów jest niewiele oraz są one gorzej wybarwione w porównaniu z roślinami sadzonymi na stanowisku słonecznym.
Rozmnażanie: Przez podział rozrośniętych kęp przez cały sezon wegetacyjny.
Choroby i szkodniki: Odmiana ‘Strawberry Candy’ jest bezproblemowa w uprawie doskonale spisująca się także na słabszych glebach.