Liliowiec (Hemerocallis x hybrida) 'Raspberry Masquerade’

Opis: Kolejna bardzo atrakcyjna odmiana zarejestrowana w 2003 roku. Rośliny tworzą średniej wielkości kępy ciemnozielonych liści oraz pędy kwiatostanowe dorastające do wysokości około 70 cm. Łodygi liliowca 'Raspberry Masquerade’ są mocno rozgałęzione z wieloma pąkami gwarantującymi długi okres kwitnienia. W drugiej połowie czerwca pojawiają się przykuwające oko kwiaty średnicy około 13 cm w bardzo przyjemnych „cukierkowych” barwach – bladoróżowe płatki pokryte są w centrum dużym jaskrawo truskawkowym okiem oraz dodatkowo otoczone na brzegach przez grubą koronkę w tym samym kolorze co oko. Uroku kwiatom dodają także mocno odcinające się zielono żółte gardło oraz pojawiające się w okresach upalnej pogody złote wyrostki, małe ząbki i pazurki, tworzące kolejną koronkę. Struktura płatków jest gruba przez co doskonale znosi zarówno ulewne deszcze jak i palące promienie letniego słońca.
Uprawa i pielęgnacja: Rośliny kochają słońce oraz żyzną, wilgotną glebę ogrodową. Liliowce 'Raspberry Masquerade’ bardzo dobrze reagują na intensywne nawożenie organiczne. Przed nadejściem zimy warto lekko okryć częściowo zimozielone liście ściółką z zaschniętych łętów bylin, stroiszu lub niedojrzałego kompostu.
Rozmnażanie: Przez podział rozrośniętych kęp w czasie całego sezonu wegetacyjnego. Za regułę przyjmuje się, że liliowce powinny być posadzone przynajmniej 6 tygodni przed nadejściem pierwszych silniejszych przymrozków.
Choroby i szkodniki: Rośliny czasem są atakowane przez wciornastki oraz przędziorki.