Liliowiec (Hemerocallis x hybrida) 'Northland’

Opis: Hodowca Peck, 1975 r. Pochodzenie – 'Rose of Yarrow’ × Tet. 'Catherine Woodbery’. Wywinięte płatki o falistych brzegach, koloru brzoskwiniowo-pomarańczowego i złocista gardziel to podstawowe atuty tego liliowca. Bardzo duże kwiaty o rozmiarze do 18 cm rozwijają się od lipca do sierpnia. Wysokość liliowca 'Northland’ to 85 cm. Charakterystyczną cechą tzw. diploidów jest ich delikatna budowa, wąskie liście i zwiewne, delikatne płatki kwiatów. Zastosowanie w ogrodach wzdłuż ścieżek, w parkach, nad brzegami zbiorników wodnych. Roślina dobra do zestawień z innymi odmianami liliowców oraz bylinami ogrodowymi. Szczególnie efektownie wygląda posadzony w grupie kilku do kilkunastu roślin.

Uprawa i pielęgnacja: Diploidy, do których zalicza się odmiana 'Northland’ odznaczają się mniejszą wytrzymałością na suszę i gorsze warunki glebowe niż współczesne tetraploidy. Mogą rosnąć na każdej przeciętnej, zatrzymującej wilgoć glebie, z koniecznym dodatkiem żyznej ziemi kompostowej lub obornika. Dla utrzymania cennych cech uzyskanych w hodowli mieszańców korzystnym dla nich będzie regularne podlewanie i okresowe nawożenie. Stanowisko powinno być słoneczne gdzie kwiaty w pełni ukażą swą urodę. Odmiana o liściach typu dormant – liliowce zimotrwałe, odporne na mróz. Warto jednak, szczególnie w pierwszym roku po posadzeniu, okryć ją kopczykiem z kompostu, a następnie warstwą jedliny. Liliowce odmładzamy dzieląc je co 3-4 lata.

Rozmnażanie: Przez podział rozrośniętych kłączy na wiosnę lub pod koniec lata.

Szkodniki i choroby: Liliowce 'Northland’ są zwykle odporne. Czasami liście uszkadza rdzawa plamistość. Kwiaty atakowane są przez muchówki, powodujące ich opuchliznę, a ślimaki mogą uszkadzać młode liście. Przedawkowanie azotu może wywołać mokrą zgniliznę.