Liliowiec (Hemerocallis x hybrida) 'Lonnie’

Opis: Hodowca Lambert, 1969 r. Rośliny rodzicielskie – 'Mabel Herndon’ × 'Myrtle Bennette’. Jaskrawe barwy płatków tego liliowca przyciągną wzrok każdego miłośnika tych długowiecznych bylin. Kwiaty mocno czerwone o złocistej gardzieli, bardzo duże, średnicy do 18 cm, rozwijają się od lipca do sierpnia. Wysokość rośliny 75 cm. Liliowiec należy do grupy tzw. diploidów, które cechuje delikatna budowa, wąskie liście i zwiewne, delikatne płatki kwiatów. Zastosowanie w ogrodach wzdłuż ścieżek, w parkach, nad brzegami zbiorników wodnych. Roślina dobra do zestawień z innymi odmianami liliowców oraz bylinami ogrodowymi. Szczególnie efektownie wygląda posadzony w grupie kilku do kilkunastu roślin.

Uprawa i pielęgnacja: Diploidy, do których zalicza się odmiana 'Lonnie’  odznaczają się mniejszą wytrzymałością na suszę i gorsze warunki glebowe niż współczesne tetraploidy. Mogą rosnąć na każdej przeciętnej, zatrzymującej wilgoć glebie, z koniecznym dodatkiem żyznej ziemi kompostowej lub obornika. Dla utrzymania cennych cech uzyskanych w hodowli mieszańców korzystnym dla nich będzie regularne podlewanie i okresowe nawożenie. Stanowisko powinno być słoneczne gdzie kwiaty w pełni ukażą swą urodę. Odmiana o liściach typu dormant to liliowce zimotrwałe, odporne na mróz. Warto jednak, szczególnie w pierwszym roku po posadzeniu, okryć roślinę kopczykiem z kompostu, a następnie warstwą jedliny. Liliowce 'Lonnie’ odmładzamy dzieląc je co 3-4 lata.

Rozmnażanie: Przez podział rozrośniętych kłączy na wiosnę lub pod koniec lata.

Szkodniki i choroby: Liliowce 'Lonnie’ są zwykle odporne. Czasami liście uszkadza rdzawa plamistość. Kwiaty atakowane są przez muchówki, powodujące ich opuchliznę, a ślimaki mogą uszkadzać młode liście. Przedawkowanie azotu może wywołać mokrą zgniliznę.