Liliowiec (Hemerocallis x hybrida) ‘Illni Jackpot’

Kategoria: Byliny,Liliowce – Autor: Herbi – 28/09/2010

Opis: Hodowca Varner, 1981 r. Odmiana o kwiatach średnicy do 8 cm, uroczo fryzowanych płatkach w szkarłatnym kolorze i zielonej gardzieli. Kwiaty liliowca ‘Illni Jackpot’ rozwijają się od czerwca do lipca. Wysokość rośliny 80 cm. Nowoczesne liliowce z grupy tetraploidów charakteryzują się silną budową, szerokimi liśćmi, grubą łodygą, grubymi i mięsistymi płatkami. Zastosowanie w ogrodach wzdłuż ścieżek, w parkach, nad brzegami zbiorników wodnych. Roślina dobra do zestawień z innymi odmianami liliowców oraz bylinami ogrodowymi. Szczególnie efektownie wygląda posadzona w grupie kilku do kilkunastu roślin.

Uprawa i pielęgnacja: Tetraploidy, do których zalicza się odmiana ‘Illni Jackpot’ odznaczają się dużą wytrzymałością na suszę i gorsze warunki glebowe, a ich kwiaty są odporne na działanie promieni słonecznych. Mogą rosnąć na każdej przeciętnej, zatrzymującej wilgoć glebie. Dla utrzymania cennych cech uzyskanych w hodowli mieszańców korzystnym dla nich będzie regularne podlewanie i okresowe nawożenie. Stanowisko powinno być słoneczne gdzie kwiaty w pełni ukażą swą urodę. Odmiana o liściach typu dormant to liliowce zimotrwałe, odporne na mróz. Warto jednak, szczególnie w pierwszym roku po posadzeniu, okryć roślinę kopczykiem z kompostu, a następnie warstwą jedliny. Liliowce ‘Illni Jackpot’ odmładzamy dzieląc je co 3-4 lata.

Rozmnażanie: Przez podział rozrośniętych kłączy na wiosnę lub pod koniec lata.

Szkodniki i choroby: Liliowce zwykle są odporne. Czasami liście uszkadza rdzawa plamistość. Kwiaty atakowane są przez muchówki, powodujące ich opuchliznę, a ślimaki mogą uszkadzać młode liście. Przedawkowanie azotu może wywołać mokrą zgniliznę.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment