Liliowiec (Hemerocallis) 'Ideal Affair’

Opis: Hodowca Gates 1988 r. Ten liliowiec ma mocno pachnące, kremowo-pomarańczowe kwiaty o złocistej gardzieli. Są duże, średnicy do 14 cm. Rozwijają się od lipca do sierpnia. Wysokość rośliny 45-60 cm. Liliowiec 'Ideal Affair’ należy do grupy tzw. diploidów, które cechuje delikatna budowa, wąskie liście i zwiewne, delikatne płatki kwiatów. Zastosowanie w ogrodach wzdłuż ścieżek, w parkach, nad brzegami zbiorników wodnych. Roślina dobra do zestawień z innymi odmianami liliowców oraz bylinami ogrodowymi. Szczególnie efektownie wygląda posadzony w grupie kilku do kilkunastu roślin.

Uprawa i pielęgnacja: Diploidy, do których zalicza się odmiana Ideal Affair’ odznaczają się mniejszą wytrzymałością na suszę i gorsze warunki glebowe niż współczesne tetraploidy. Mogą rosnąć na każdej przeciętnej, zatrzymującej wilgoć glebie, z koniecznym dodatkiem żyznej ziemi kompostowej lub obornika. Dla utrzymania cennych cech uzyskanych w hodowli mieszańców korzystnym dla nich będzie regularne podlewanie i okresowe nawożenie. Stanowisko powinno być słoneczne gdzie kwiaty w pełni ukażą swą urodę. Odmiany o liściach typu semi-evergreen (półzimozielone), wymagają starannego okrycia przed zimą kopczykiem z kompostu i grubą warstwą jedliny. Liliowce 'Ideal Affair’ odmładzamy dzieląc je co 3-4 lata.

Rozmnażanie: Przez podział rozrośniętych kłączy na wiosnę lub pod koniec lata.

Szkodniki i choroby: Liliowce są zwykle odporne. Czasami liście uszkadza rdzawa plamistość. Kwiaty atakowane są przez muchówki, powodując ich opuchliznę, a ślimaki mogą uszkadzać młode liście. Przedawkowanie azotu może wywołać mokrą zgniliznę.