Liliowiec (Hemerocallis x hybrida) ‘Carrie Woodside’

Kategoria: Byliny,Liliowce – Autor: Herbi – 22/09/2010

Opis: Hodowca M.E. Alexander, 1974 r. Duże, pachnące kwiaty średnicy do 14 cm, barwy rdzawoczerwonej z żółtymi paskami wzdłuż każdego płatka i złocistą gardzielą. Rozwijają się od czerwca do sierpnia. Odmiana rośnie do wysokości 70 cm. Liliowce z grupy tetraploidów charakteryzują się silną budową, szerokimi liśćmi, grubą łodygą, grubymi i mięsistymi płatkami. Zastosowanie w ogrodach wzdłuż ścieżek, w parkach, nad brzegami zbiorników wodnych. Roślina dobra do zestawień z innymi odmianami liliowców oraz bylinami ogrodowymi. Szczególnie efektownie wygląda posadzona w grupie kilku do kilkunastu roślin.

Uprawa i pielęgnacja: Tetraploidy, do których zalicza się odmiana ‘Carrie Woodside’ odznaczają się dużą wytrzymałością na suszę i gorsze warunki glebowe, a ich kwiaty są odporne na działanie promieni słonecznych. Mogą rosnąć na każdej przeciętnej, zatrzymującej wilgoć glebie. Dla utrzymania cennych cech uzyskanych w hodowli mieszańców korzystnym dla nich będzie regularne podlewanie i okresowe nawożenie. Stanowisko powinno być słoneczne dla liliowca ‘Carrie Woodside’, gdzie kwiaty w pełni ukażą swą urodę. Odmiana o liściach typu dormant to liliowce zimotrwałe, odporne na mróz. Warto jednak, szczególnie w pierwszym roku po posadzeniu, okryć roślinę kopczykiem z kompostu, a następnie warstwą jedliny. Liliowce odmładzamy dzieląc je co 3-4 lata.

Rozmnażanie: Przez podział rozrośniętych kłączy na wiosnę lub pod koniec lata.

Szkodniki i choroby: Liliowce ‘Carrie Woodside’ zwykle są odporne. Czasami liście uszkadza rdzawa plamistość. Kwiaty atakowane są przez muchówki, powodujące ich opuchliznę, a ślimaki mogą uszkadzać młode liście. Przedawkowanie azotu może wywołać mokrą zgniliznę.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment