Liliowiec (Hemerocallis x hybrida) ‘Canari’

Opis: Hodowca E. Nesmith, 1940 r. Ta żywotna odmiana z dawnych lat tworzy wysoką kępę szablastych liści. Kwiaty o falistych brzegach, koloru kremowo-jasnożółtego ciemniejące ku złocistej gardzieli. Małe kwiaty o rozmiarze do 8 cm rozwijają się od lipca do sierpnia. Wysokość rośliny 100 cm. Charakterystyczną cechą tzw. diploidów jest ich delikatna budowa, wąskie liście i zwiewne, delikatne płatki kwiatów. Zastosowanie w ogrodach wzdłuż ścieżek, w parkach, nad brzegami zbiorników wodnych. Roślina dobra do zestawień z innymi odmianami liliowców oraz bylinami ogrodowymi. Szczególnie efektownie wygląda posadzony w grupie kilku do kilkunastu roślin.

Uprawa i pielęgnacja: Diploidy, do których zalicza się odmiana ‘Canari’ odznaczają się mniejszą wytrzymałością na suszę i gorsze warunki glebowe niż współczesne tetraploidy. Mogą rosnąć na każdej przeciętnej, zatrzymującej wilgoć glebie, z koniecznym dodatkiem żyznej ziemi kompostowej lub obornika. Dla utrzymania cennych cech uzyskanych w hodowli mieszańców korzystnym dla nich będzie regularne podlewanie i okresowe nawożenie. Stanowisko powinno być słoneczne gdzie kwiaty w pełni ukażą swą urodę. Odmiany o liściach typu semi-evergreen (półzimozielone), wymagają starannego okrycia przed zimą kopczykiem z kompostu i grubą warstwą jedliny. Liliowce ‘Canari’ odmładzamy dzieląc je co 3-4 lata.

Rozmnażanie: Przez podział rozrośniętych kłączy na wiosnę lub pod koniec lata.

Szkodniki i choroby: Liliowce ‘Canari’ są zwykle odporne. Czasami liście uszkadza rdzawa plamistość. Kwiaty atakowane są przez muchówki, powodujące ich opuchliznę, a ślimaki mogą uszkadzać młode liście. Przedawkowanie azotu może wywołać mokrą zgniliznę.