Liliowiec (Hemerocallis x hybrida) 'Bubbly’

Opis: Hodowca J. Joiner, 1989 r. Pochodzenie – 'Champagne Bubbles’ × 'Fairies Pinafore’. Kwiaty średnicy 7 cm, barwy morelowej o podwójnych płatkach z falistymi brzegami i zieloną  gardzielą. Rozwijają się od lipca do sierpnia. Ten niewielkich rozmiarów liliowiec dorasta do wysokości 50 cm. Charakterystyczną cechą tzw. diploidów jest ich delikatna budowa, wąskie liście i zwiewne, delikatne płatki kwiatów. Zastosowanie w ogrodach wzdłuż ścieżek, w parkach, nad brzegami zbiorników wodnych oraz do pojemników. Roślina dobra do zestawień z innymi odmianami liliowców oraz bylinami ogrodowymi. Szczególnie efektownie wygląda posadzony w grupie kilku do kilkunastu roślin.

Uprawa i pielęgnacja: Diploidy, do których zalicza się odmiana 'Bubbly’ odznaczają się mniejszą wytrzymałością na suszę i gorsze warunki glebowe niż współczesne tetraploidy. Mogą rosnąć na każdej przeciętnej, zatrzymującej wilgoć glebie, z koniecznym dodatkiem żyznej ziemi kompostowej lub obornika. Dla utrzymania cennych cech uzyskanych w hodowli mieszańców korzystnym dla nich będzie regularne podlewanie i okresowe nawożenie. Stanowisko powinno być słoneczne gdzie kwiaty w pełni ukażą swą urodę. Liście typu semi-evergreen (półzimozielone), wymagają starannego okrycia przed zimą grubą warstwą jedliny. Liliowce 'Bubbly’ odmładzamy dzieląc je co 3-4 lata.

Rozmnażanie: Przez podział rozrośniętych kłączy na wiosnę lub pod koniec lata.

Szkodniki i choroby: Liliowce 'Bubbly’ zwykle są odporne. Czasami liście uszkadza rdzawa plamistość. Kwiaty atakowane są przez muchówki, powodujące ich opuchliznę, a ślimaki mogą uszkadzać młode liście. Przedawkowanie azotu może wywołać mokrą zgniliznę.