Liliowiec (Hemerocallis x hybrida) ‘Biały Welon’

Kategoria: Byliny,Liliowce – Autor: Herbi – 12/09/2010

Opis: Liliowiec ‘Biały Welon’ jest polską odmianą wyhodowaną przez jezuitę o. Stefana Franczaka w 2001 r. Mieszaniec zachwyca kremowobiałymi płatkami o satynowej fakturze i ciemniejszą złocistożółtą gardzielą. Kwiaty są duże o średnicy ok. 12 cm, rozwijają się od lipca do sierpnia. Liście ma wąskie, szablaste długości do 60 cm. Wysokość rośliny 80 cm. Liliowce są w większości mrozoodpornymi, łatwymi w uprawie bylinami, których eleganckie kwiaty mają niemal wszystkie odcienie palety barw od białego po bardzo ciemny czarnoczerwony. Każdy kwiat kwitnie tylko przez jeden dzień ale roślina codziennie wytwarza wiele nowych. Wysokie liliowce dobrze się komponują z roślinami o architektonicznym pokroju i trawami.

Uprawa i pielęgnacja: Liliowiec ‘Biały Welon’ może rosnąć na każdej przeciętnej, zatrzymującej wilgoć glebie, a dodatek żyznej ziemi kompostowej lub niewielki dodatek rozłożonego obornika zapewni dobry rozwój tej długowiecznej roślinie. Liliowiec dobrze znosi suszę, dla utrzymania cennych cech uzyskanych w hodowli mieszańców korzystnym dla nich będzie regularne podlewanie. Stanowisko powinno być słoneczne gdzie kwiaty w pełni ukażą swą urodę. Jest mrozoodporny ale warto, szczególnie w pierwszym roku po posadzeniu, okryć go kopczykiem z kompostu, a następnie warstwą jedliny. Liliowce odmładzamy dzieląc je co 3-4 lata.

Rozmnażanie: Przez podział rozrośniętych kłączy na wiosnę lub pod koniec lata.

Szkodniki i choroby: Liliowce odmiany ‘Biały Welon’ są zwykle odporne. Czasami liście uszkadza rdzawa plamistość. Kwiaty atakowane są przez muchówki, powodujące ich opuchliznę, a ślimaki mogą uszkadzać młode liście. Przedawkowanie azotu może wywołać mokrą zgniliznę.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment