Liliowiec (Hemerocallis) 'Athena’

Opis: Hodowca Land 1953 r. Ten liliowiec należy do grupy roślin mało odpornych na nasze warunki klimatyczne ze względu na zimozielone liście i wcześnie rozwijające się kwiaty. Ta wysoka roślina dorasta do 100 cm. Kwiaty są  żółte, pachnące, średnicy 12 cm o jasnożółtej gardzieli. Liliowiec należy do grupy tzw. diploidów, które cechuje delikatna budowa, wąskie liście i zwiewne, delikatne płatki kwiatów. Zastosowanie w ogrodach wzdłuż ścieżek, nad brzegami zbiorników wodnych. Roślina dobra do zestawień z innymi odmianami liliowców oraz bylinami ogrodowymi. Szczególnie efektownie wygląda posadzony w grupie kilku do kilkunastu roślin.

Uprawa i pielęgnacja: Diploidy, do których zalicza się odmiana 'Athena’ odznaczają się mniejszą wytrzymałością na suszę i gorsze warunki glebowe niż współczesne tetraploidy. Liliowce 'Athena’ mogą rosnąć na każdej przeciętnej, zatrzymującej wilgoć glebie, z koniecznym dodatkiem żyznej ziemi kompostowej lub obornika. Dla utrzymania cennych cech uzyskanych w hodowli mieszańców korzystnym dla nich będzie regularne podlewanie i okresowe nawożenie. Stanowisko powinno być słoneczne gdzie kwiaty w pełni ukażą swą urodę. Odmiany o liściach typu evergreen (zimozielone), wymagają starannego okrycia przed zimą kopczykiem z kompostu i grubą warstwą jedliny. Liliowce odmładzamy dzieląc je co 3-4 lata.

Rozmnażanie: Przez podział rozrośniętych kłączy na wiosnę lub pod koniec lata.

Szkodniki i choroby: Liliowce 'Athena’ są zwykle odporne. Czasami liście uszkadza rdzawa plamistość. Kwiaty atakowane są przez muchówki, powodując ich opuchliznę, a ślimaki mogą uszkadzać młode liście. Przedawkowanie azotu może wywołać mokrą zgniliznę.