Liliowiec (Hemerocallis x hybrida) ‘Agata’

Kategoria: Byliny,Liliowce – Autor: Herbi – 13/09/2010

Opis: Liliowiec z polskiej hodowli jezuity o. Stefana Franczaka, 1987r. Pochodzenie – ‘Chablis × Nuka’ . Płatki kwiatów w kolorze pomarańczowo-czerwonym wykazują podobieństwo do liliowca rdzawego (Hemerocallis fulva)  znanej, niewymagającej rośliny z wiejskich ogródków. Duże kwiaty o średnicy ok. 15 cm rozwijają się od lipca do sierpnia. Liliowiec należy do tetraploidów, odmian zarejestrowanych po 1951 r., których charakterystycznymi cechami są mocna budowa, szerokie liście, grube łodygi i grube, mięsiste płatki kwiatów, wytrzymałe na słońce. Wysokość rośliny 65 cm. Zastosowanie w ogrodach wzdłuż ścieżek, w parkach, nad brzegami zbiorników wodnych, pojedynczo lub w grupach.

Uprawa i pielęgnacja: Tetraploidy, do których zalicza się odmiana ‘Agata’ odznaczają się dużą wytrzymałością na suszę i gorsze warunki glebowe. Mogą rosnąć na każdej przeciętnej, zatrzymującej wilgoć glebie. Dla utrzymania cennych cech uzyskanych w hodowli mieszańców korzystnym dla nich będzie regularne podlewanie i okresowe nawożenie. Stanowisko powinno być słoneczne gdzie kwiaty w pełni ukażą swą urodę. Odmiana typu dormant – liliowce zimotrwałe, odporne na mróz. Warto jednak, szczególnie w pierwszym roku po posadzeniu, okryć ją kopczykiem z kompostu, a następnie warstwą jedliny. Liliowce odmładzamy dzieląc je co 3-4 lata.

Rozmnażanie: Przez podział rozrośniętych kłączy na wiosnę lub pod koniec lata.

Szkodniki i choroby: Liliowce ‘Agata’ zwykle odporne. Czasami liście uszkadza rdzawa plamistość. Kwiaty atakowane są przez muchówki, powodujące ich opuchliznę, a ślimaki mogą uszkadzać młode liście. Przedawkowanie azotu może wywołać mokrą zgniliznę.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment