Liliowiec (Hemerocallis x hybrida) ‘Ada Sari’

Kategoria: Byliny,Liliowce – Autor: Herbi – 13/09/2010

Opis: Liliowiec z polskiej hodowli jezuity ojca Stefana Franczaka, 1991 r. Pochodzenie – ‘Parade Queen’ × ‘Texas Choice’. Płatki kwiatów w wyrazistym, karmazynowym kolorze, z kremową pręgą pośrodku i złocisto-żółtą gardzielą, składają się na tę atrakcyjną odmianę liliowca. Kwiaty o średnicy ok. 10 cm rozwijają się od lipca do sierpnia. Wysokość rośliny 80 cm. Do tzw. diploidów należy większość gatunków botanicznych i niemal wszystkie stare odmiany. Ich charakterystyczne cechy to delikatna budowa, wąskie liście i zwiewne, delikatne płatki kwiatów. Zastosowanie w ogrodach wzdłuż ścieżek, w parkach, nad brzegami zbiorników wodnych, pojedynczo lub w grupach.

Uprawa i pielęgnacja: Diploidy, do których zalicza się odmiana ‘Ada Sari’ odznaczają się mniejszą wytrzymałością na suszę i gorsze warunki glebowe niż współczesne tetraploidy. Mogą rosnąć na każdej przeciętnej, zatrzymującej wilgoć glebie z koniecznym dodatkiem żyznej ziemi kompostowej lub obornika. Dla utrzymania cennych cech uzyskanych w hodowli mieszańców korzystnym dla nich będzie regularne podlewanie i okresowe nawożenie. Stanowisko powinno być słoneczne gdzie kwiaty w pełni ukażą swą urodę. Odmiana o liściach typu dormant – liliowce zimotrwałe, odporne na mróz. Warto jednak, szczególnie w pierwszym roku po posadzeniu, okryć ją kopczykiem z kompostu, a następnie warstwą jedliny. Liliowce odmładzamy dzieląc je co 3-4 lata.

Rozmnażanie: Przez podział rozrośniętych kłączy na wiosnę lub pod koniec lata.

Szkodniki i choroby: Liliowce ‘Ada Sari’ są zwykle odporne. Czasami liście uszkadza rdzawa plamistość. Kwiaty atakowane są przez muchówki, powodujące ich opuchliznę, a ślimaki mogą uszkadzać młode liście. Przedawkowanie azotu może wywołać mokrą zgniliznę.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment