Lewizja (Lewisia) 'Pinkie’

Opis: Lewizje, górskie rośliny z Ameryki Północnej to cenione w ogrodach skalnych zimozielone i mrozoodporne byliny. Ich szczególną ozdobą są efektowne kwiaty o pięknych kolorach i rozetki gruboszowatych liści. Wymagają przygotowania specjalnego stanowiska i zapewnienia odpowiednich warunków uprawy. Lewizja 'Pinkie’ jest mieszańcem dwóch gatunków L. Longipetala x L. Cotyledon. Długie, sztywne,mięsiste, lancetowate liście, lekko wygięte do środka, tworzą rozetę średnicy do 20 cm. W maju-czerwcu na pędach lewizji 'Pinkie’ pojawiają się rozgałęzione kwiatostany złożone z dużej masy różowych kwiatów. Nader atrakcyjna górska roślina będzie ozdobą każdego skalniaka, lekko zacienionego murka lub kamiennej misy na tarasie jeśli tylko przygotujemy jej odpowiednie stanowisko. Dobrze będzie rosła w pojemnikach ustawianych zimą w chłodnych szklarniach lub wysadzona w zimnej oranżerii.

Uprawa i pielęgnacja: Lewizje 'Pinkie’ wymagają dobrze zdrenowanego, kwaśnego lub o obojętnym odczynie podłoża. Dla odmiany mieszańcowej 'Pinkie’ głębszy pokład gleby powinien zawierać próchnicę, dodatek gliny i kwaśnego torfu, a wokół korzeni umieszcza się warstwę drobnego żwiru tak aby łodygi pozostały suche. Zimą miejsce powinno być odwodnione, najlepiej jest posadzić roślinę w lekko pochylonej pozycji między kamieniami aby woda z opadów ściekała, a nasada pędów była sucha. W okresie kwitnienia i letniej suszy podlewa się roślinę raz na kilka dni aby ziemia była umiarkowanie wilgotna. Stanowisko powinno być słoneczne, lekko ocienione od południa.

Rozmnażanie: Wiosną przez podział starszych roślin. Trzymamy je w zimnym, ocienionym inspekcie, a następnie wysadzamy do doniczek. Możliwe także przez sadzonkowanie pojedynczych liści.

Szkodniki i choroby: Lewizje atakowane są przez mszyce i tarczniki. Zdarza się plamistość liści spowodowana przeważnie chorobami wirusowymi.