Lawenda francuska (Lavandula stoechas)

Kategoria: Byliny,Zioła – Autor: Herbi – 04/09/2009

Lawenda_francuskaOpis: Jest znacznie mniej odporna na mróz niż L. angustifolia, wytrzymuje do –7°C. Liście ma podobne do liści lawendy wąskolistnej. Ciemnopurpurowe kwiatostany zbudowane są z płodnych kwiatów i bezpłodnych, większych i bardzo dekoracyjnych, barwnych podsadek. Kwitnienie na przełomie wiosny i lata i ponownie wczesną jesienią.

Uprawa i pielęgnacja: Ta ciepłolubna krzewinka o wys. 50 cm i szer. 60 cm, może wymarzać. Nadaje się na słoneczne, zaciszne i ciepłe stanowiska.  Podłoże dla lawendy francuskiej powinno być umiarkowanie żyzne, wapienne i bardzo przepuszczalne. Przed zimą należy roślinę obsypać kopczykiem kompostu, torfu lub kory, ewentualnie przenieść do chłodnego, widnego pomieszczenia.

Rozmnażanie: Najłatwiejsze przez podział wczesną wiosną lub sadzonkowanie pędów oderwanych z piętką.

Inne zastosowania: Do dekoracji – jest cenną rośliną na kwiat cięty i do suchych bukietów. W domu – olejek pozyskiwany z lawendy francuskiej pachnie kamforą i wykorzystywany jest do produkcji dezodorantów i odświeżaczy powietrza

2 komentarze »

  1. Kupiłam w markecie NOMI 2 doniczki dorodnej lawendy francuskiej.Dopóki donice były zagłębione w ziemi w ogrodzie / stanowisko słoneczne/ przez okres od sierpnia do października wszystko było w porządku. Natomiast po przeniesieniu donic do domu pomimo skąpego podlewania od czasu do czasu , w grudniu rośliny całkowicie uschły. Dlaczego ?

    Comment - autor: Krystyna — 18/01/2011 @ 16:02

  2. Prawdopodobnie miały za ciepło. Ja przechowuję takie rośliny w
    jasnej piwnicy lub na nieogrzewanej werandzie w temp 5-10 st. C. ale niektóre też marnieją. Szczególnie te kupione w marketach.

    Comment - autor: Krystyna — 16/04/2011 @ 16:39

Leave a comment