Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)

Opis: Krwawnik pospolity jest rośliną wieloletnią z rodziny astrowatych. Osiąga wysokość do 80 cm. Sztywne gęsto ulistnione łodygi pokryte są pierzastosiecznymi liśćmi o lancetowatym kształcie. Łacińska nazwa millefolium (tysiąc liści) nawiązuje do przejrzystych, drobnych liści. Kwiaty o barwie białej lub różowej są zebrane są w baldachokształtne kwiatostany. Kwitną od czerwca do października. Roślina ma silny zapach i jest jednym z cenniejszych ziół leczniczych. Synonimy: stolist, tysiąclist, renisz, złocień krwawnik.

Uprawa i pielęgnacja: Krwawnik ten może rosnąć na słabej, suchej glebie w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym. Nie znosi nadmiaru wilgoci.

Rozmnażanie: Przez wysiew nasion w kwietniu lub na przełomie sierpnia i września. Nie należy ich przykrywać ziemią ponieważ do kiełkowania potrzebują światła.

Inne zastosowania: W medycynie – Surowcem zielarskim są ziele Herba Millefolii, liście Folium Millefolii, kwiaty Flos Millefolii. Substancje czynne zawarte w roślinie poprawiają trawienie, działają rozkurczowo i wiatropędnie. Tamują krwawienie i przynoszą ulgę podczas menstruacji. W kosmetyce – stosuje się do płukania włosów i pielęgnacji skóry. W kuchni – młode liście dodaje się do serów, sałatek i ciężkich dań. W ogrodzie – ziele dodane do kompostu przyspiesza jego rozkład. Do dekoracji – nadaje się do bukietów ze świeżych lub suszonych kwiatów. Uwaga – zioło może wywoływać reakcje alergiczne.