Kozłek lekarski (Valeriana officinalis)

Opis: syn. waleriana, odolan, stoniebo, daldrian, kocia trawa. Kozłek jest wieloletnią rośliną z rodziny kozłkowatych dorastającą do wysokości 120 cm i 100 szerokości. W pierwszym roku uprawy wyrasta rozeta liści i grube kłącze, a w następnym pojawia się pęd z kwiatostanem. Wzniesiona, nierozgałęziona łodyga jest wewnątrz pusta. Liście naprzeciwległe, dolne ogonkowe, górne pierzastodzielne złożone z 11-12 lancetowatych listków długości 5 cm. Od czerwca do sierpnia ozdobą rośliny są baldachy wyrastające na szczytach pędów, złożone z drobnych, białych lub różowych kwiatów. Kozłek lekarski jest rośliną miododajną. Stosować można kozłki w ogrodach naturalnych lub na obrzeżach rabat ziołowych. Jedną z ładniejszych ogrodowych odmian gatunku V. phu (Kozłek wielki) jest 'Aurora’ o efektownych cytrynowożółtych liściach i białych kwiatach.

Uprawa i pielęgnacja: Kozłek wymaga stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego. W ogrodzie wybieramy dla niego wilgotne siedlisko, glebę dość żyzną, bogatą w wapń, próchniczną lub gliniasto- piaszczystą.

Rozmnażanie: Kilkuletnie kępy kozłka lekarskiego rozmnażamy przez podział jesienią. Nasiona wysiewać należy wiosną w inspektach. Nie należy ich przykrywać ziemią bowiem do kiełkowania potrzebują światła. W końcu września rozsadę wysadzamy na miejsce stałe.

Szkodniki i choroby: Kozłek lekarski przywabia koty, które lubią się na nim pokładać.

Inne zastosowania: W ziołolecznictwie – (surowcem są kłącza i korzenie, Rhizoma et Radix Valerianae) wyciągi z kozłka stosuje się w stanach pobudzenia nerwowego, depresji, bezsenności (uspokajająco działają zimne wyciągi, nalewki, maceraty), bólach migrenowych, w okresie przekwitania, epilepsji. W kosmetyce – do kąpieli, przemywania skóry trądzikowej. Inne – zawarta w kozłku aktynidyna przyciąga koty.