Kosaciec syberyjski (Iris sibirica) 'Alba’

Opis: Kosaćce te zaliczono do  bezbródkowych w grupie Syberyjskie (SIB).  W naturze spotkać je można w całej Europie aż po Kaukaz gdzie porastają wilgotne łąki. W kraju objęte są ścisłą ochroną gatunkową. Ta żywotna i długowieczna bylina tworzy okazałe kępy dorastające do wysokości 60-100 cm. Liście są długie, wąskie, trawiaste o szerokości ok. 1 cm i długości do 45 cm, z wyraźnym żeberkowaniem nerwów. Kwiaty bezbródkowe, o średnicy 7-9 cm, u odmiany 'Alba’ są białe, rosną po 1-3 na szczytach pędów. Ich górne, czysto białe płatki są wzniesione do góry, a dolne białe z jasnożółtą plamką u nasady, opadają w dół.  Kosaćce syberyjskie 'Alba’ kwitną od maja do czerwca.

Uprawa i pielęgnacja: Kosaćce 'Alba’ niezawodnie rosną i obficie kwitną przy zapewnieniu im ich niewielkich wymagań. Gleba powinna być próchniczna, co najmniej przeciętnie wilgotna i żyzna. Na suchej ich kwiaty są małe i nieliczne.  Stanowisko słoneczne do półcienistego. Mrozoodporność całkowita.

Rozmnażanie: Gatunek można rozmnażać z nasion, a okazałe kępy odmian dzielić po kwitnieniu. Konieczne jest silne przycięcie liści.

Szkodniki i choroby: Wśród różnych kosaćców I. Sibirica należy do najbardziej podatnych na atak mszyc, które przenoszą choroby wirusowe. Rzadziej atakują je ślimaki i pomrowy.

Więcej informacji: Kosaciec, irys – uprawa, sadzenie, cebule