Kosaciec niski (Iris pumila)

Opis: syn. irys niski. Rośnie dziko w płd.-wsch. Europie. Gatunek zaliczono do grupy kosaćców bródkowych Miniaturowych karłowych (MKB). Jako pierwszy spośród irysów bródkowych zakwita on w połowie wiosny. Kwiaty o wygiętych w dół płatkach mają różne odcienie żółci, bieli i czerwieni. Średnica kwiatów wyrastających na krótkiej łodydze dochodzi do 5 cm. Wysokość kosaćców niskich nie przekracza 20 cm. Uprawiać je możemy na skraju rabat lecz dużo lepiej prezentują się na skalniakach. Nadają się do uprawy w pojemnikach, a szczególnie polecić je można do uprawy w dobrze wietrzonej, nieogrzewanej szklarni.

Uprawa i pielęgnacja: Dobrze rośnie na każdym rodzaju gleby byleby tylko była przepuszczalna. Stanowisko koniecznie w słońcu, wygrzane i osłonięte. Po przekwitnięciu usuwamy pęd kwiatostanowy aby nie osłabiać rośliny. Przed zimą wskazane jest okrycie warstwą jedliny.

Rozmnażanie: Kosaćce niskie należy dzielić raz na 3- 4 lata. Z karpy wycinamy zdrowe kłącza i natychmiast sadzimy aby nie przeschły. Najlepiej je rozmnażać 2- 3 tygodnie po zakończeniu kwitnienia.

Szkodniki i choroby: Większość kosaćców kłączowych jest podatna na atak ślimaków i pomrowów. Mszyce przenoszą choroby wirusowe. Jesienią lub wczesną wiosną może pojawiać się plamistość liści (choroba grzybowa). Na nieodpowiednich stanowiskach mokra zgnilizna kłączy kosaćca powoduje gnicie kłączy. Czasami zagraża im porażenie przez rdzę. Brązowe pęcherzyki na liściach to oznaka choroby zwanej bakteryjnym więdnięciem liści.

Więcej informacji: Kosaciec, irys – uprawa, sadzenie, cebule