Kosaciec blady (Iris pallida) 'Variegata’

Opis: Kosaciec z grupy irysów bródkowych, wysokich (WB), pochodzi z południa Europy. Na naturalnych stanowiskach dorasta do wysokości 1 m, rozrasta się na szerokość 45-60 cm. Liście niebieskozielone, szerokie, mieczowate. Odmiana 'Variegata’ ma szerokie liście złotożółte do kremowych. Kwiaty pachnące, bladoniebieskie z żółtymi bródkami wyrastają z kątów pochwowych po 6 sztuk na rozgałęzionym pędzie. Zakwitają w maju-czerwcu. Zastosowanie na rabatach bylinowych gdzie ozdobne, pstre liście kontrastować będą z ciemną zielenią roślin podobnej wysokości lub niskich, okrywowych.

Uprawa i pielęgnacja: Kosaciec 'Variegata’ dobrze rośnie w pełnym słońcu na lekkiej także gliniastej byleby mocno przepuszczalnej glebie o szerokim zakresie pH. Najlepsze są o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego. Kłącza sadzimy tak aby ustawione były wierzchołkiem wzrostu w stronę słońca i zagłębione do 2/3 w podłożu. Należy je obficie podlewać przez 2-3 tygodnie. Roślina w pełni mrozoodporna.

Rozmnażanie: Gatunek można rozmnażać z nasion, a okazałe kępy odmian dzielić po kwitnieniu raz na 3 lata, nie później niż wczesną jesienią. Z karpy wycina się zdrowe odrosty każdy z 1-2 wachlarzami liści. Konieczne jest ich silne przycięcie po posadzeniu.

Szkodniki i choroby: Kosaćce 'Variegata’ podatne są na atak ślimaków czy mszyc kosaćcowych. Mszyce przenoszą choroby wirusowe. Żółte plamy na liściach powoduje wirus mozaiki gęsiówki i ogórka. Wiosną może się pojawić plamistość liści. Mokra zgnilizna kłączy przyczynia się do gnicia korzeni. Brunatne, owalne plamy świadczą o zagrożeniu bakteryjnym więdnięciem liści.