Kortaderia pampasowa (Cortaderia selloana)

Opis: Synonimy – Gynerium argenteum, Arundo selloana, Cortaderia argentea. Inne nazwy – kortaderia Sellowa, trawa pampasowa, okolcz srebrzysty. Trawa pampasowa pochodzi z  ciepłych obszarów Chile, Argentyny i Brazylii, w naszych warunkach klimatycznych zimą często przemarza. Ta jedna z największych, osiągająca nawet 3 m wysokości bylinowa, kępiasta trawa, ozdobna jest z podobnych do fontanny liści, a nade wszystko wspaniałych kwiatów. Jest to roślina dwupienna; kwiatostany męskie są mniej efektowne. Długie do 45 cm, puszyste, srebrzystobiałe lub beżowobiałe wiechy, pojawiają się w połowie września lub w październiku. Łukowato wygięte liście, zielone, częściowo zimotrwałe tworzą gęste kępy. Ostre brzegi liści potrafią uszkodzić skórę. Roślina świetnie prezentuje się zwłaszcza jesienią, posadzona w pobliżu przebarwiających się krzewów, iglaków, kwitnących wrzosów albo jako soliter na trawniku. Kwiatostany można używać na kwiat cięty lub do suszenia. W Europie Zachodniej w uprawie znajduje się wiele atrakcyjnych odmian różniących się wysokością kęp, kolorem kwiatów i liści. 'Rosea’ ma początkowo różowawe, a później białawe kwiatostany . 'Sunningdale Silver’ osiąga ponad 3 m wysokości i ma białe, lśniące jedwabiście kwiaty. 'Albolineata’ ma źdźbła wysokości 1,2 m i biało obrzeżone liście. 'Aureolineata’ ma żółto obrzeżone liście. 'Rendatleri’ wysoka do 3 m ma różowo zabarwione kwiatostany. 'Pumila’ odpowiednia do naszych warunków klimatycznych dorasta do 1,8 m wysokości i ma kremowobiałe pióropusze.

Uprawa i pielęgnacja: Roślina preferuje klimat umiarkowany, a najlepiej rośnie w pobliżu zbiorników wodnych, na wilgotnej, żyznej, lekko kwaśnej (pH 5-6) i dobrze przepuszczalnej glebie. Trawa ta lubi stanowiska osłonięte, w pełni słoneczne, na których srebrzyste wiechy będą pięknie połyskiwać. W czasie suszy niezbędne jest obfite podlewanie. W naszym klimacie wymaga starannego okrycia przed zimą. Uschnięte liście zostawiamy na zimę aby chroniły karpę przed mrozem. Kępy muszą być chronione przed nadmierną wilgocią, a bryły korzeniowe przed przemarznięciem. Jednym ze sposobów jest obcięcie łodyg i związanie liści. Tak przygotowaną kępę po pierwszych przymrozkach okrywamy grubą warstwą liści lub trocin, a na wierzch nakładamy odwróconą do góry dnem wodoszczelną skrzynkę. Dodatkowo należy na całość nałożyć plastykową folię, zabezpieczającą korzenie przed wilgocią. Wiosną wycina się resztki pędów i usuwa przy pomocy rękawic pozostałe liście. Możliwa jest uprawa pojemnikowa kortaderii w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem.

Rozmnażanie: Przez podział kęp zaraz po przekwitnięciu. Rośliny sadzimy do doniczek i trzymamy w ciepłym, wilgotnym miejscu dopóki się nie ukorzenią. Sadzimy je na miejsce stałe wyłącznie wiosną. Sadzonki powinny być ukorzenione i wypuszczać pierwsze pędy. Także przez wysiew nasion w lutym- marcu pod osłonami w temperaturze 13-18 st. C.

Szkodniki i choroby: Nie przycinane, starsze egzemplarze trawy pampasowej mogą stać się siedliskiem dokuczliwych owadów jak np. os.