Konwalnik płaskopędowy (Ophiopogon planiscapus) ‘Niger’

Kategoria: Byliny – Autor: rafaloku – 03/03/2013

Konwalnik płaskopędowy NIGEROpis: Syn. Ophiopogon ‘Black Dragon’, Ophiopogon planiscapus ‘Nigrescens’. Zimozielona bylina kłączowa, często sprzedawana jako „czarna trawa”. Nazwa ta mówi wiele o jej wyglądzie, gdyż roślina ma liczne, wąskie, ciemnofioletowe liście, przypominające liście traw. Konwalnik ‘Niger’ tworzy niskie kępki o wys. do 40 cm. Rozrasta się dość szybko, przez krótkie, podziemne rozłogi. Latem, od sierpnia do września, dodatkową ozdobę stanowią niewielkie, pachnące, fioletowo-białe, dzwonkowate, kwiaty, zebrane w grona. Może być stosowana jako roślina okrywowa, na rabaty i na obwódki oraz do pojemników na balkony i tarasy. Na rabatach doskonale prezentuje się w zestawieniach kontrastowych, np. z roślinami o liściach srebrzystych. Odmiana nagradzana i wyróżniana, m. in. nagrodą brytyjskiego Royal Horticultural Society, które w 1993 roku przyznało jej nagrodę Award of Garden Merit.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne lub półcieniste (przy zbyt małej ilości światła kolor liści staje się mniej intensywny). Gleba wilgotna, przepuszczalna, próchnicza o dowolnym odczynie. W chłodniejszych rejonach kraju może przemarzać, dlatego wymaga okrycia na zimę. W naszym klimacie zazwyczaj pod koniec zimy większość liści brązowieje i zamiera. Należy je usunąć wczesną wiosną, zanim pojawią się młode przyrosty.
Rozmnażanie: Przez podział. Kępy konwalnika płaskopędowego ‘Niger’ dzieli się jesienią lub wczesną wiosną, zanim ruszy wegetacja.
Choroby i szkodniki: W chłodniejszych rejonach kraju może przemarzać. Wskazana uprawa tylko w miejscach ciepłych oraz okrywanie na zimę.

Autorem fotografii jest Meneerke Bloem, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment