Konwalnik (Ophiopogon planiscapus) ‘Nigrescens’
Opis: Odmiana konwalnika ‘Nigrescens’ cechuje się atrakcyjnym purpurowoczarnym zabarwieniem liści. Dorasta do wys. 30 cm. Kwiaty białoróżowe pojawiają się późnym latem. Jesienią zdobią roślinę owoce w fioletowoczarnym kolorze. Doskonała roślina okrywowa.
Uprawa i pielęgnacja: Konwalnik ‘Nigrescens’ najlepiej rośnie w przepuszczalnej glebie na stanowisku słonecznym lub półcienistym (jednak im więcej światła roślina otrzyma, tym mocniej liście wybarwią się na ciemny fiolet). Roślinę ściółkujemy dobrze rozłożonym kompostem. Na zimę okrywamy lub przenosimy do zimnej szklarni. Przesadzamy raz na 3-4 lata.
Rozmnażanie: Starsze rośliny dzielimy wiosną. Nasiona wysiewamy jesienią pod szkłem, jednak tak rozmnożone mogą nie powtórzyć cech rośliny rodzicielskiej.
Szkodniki i choroby: Zazwyczaj brak.
Mój konwalnik zimuje w ogrodzie. Jedynie w ubiegłym roku, okryłam go igliwiem. Także go nie ścinam.
konwalnik nie jest trawą!
To bylina jednoliścienna zaliczana do rodziny szparagowatych.
Jest spokrewniony m.in. z konwalią, liriope, kokoryczką.
Kto pisze tę rzekomą “encyklopedię”, nie sprawdziwszy najpierw danych botanicznych?
Elfir, dziękuję Ci bardzo za cenną uwagę. Oczywiście masz rację, a dzięki opiniom osób takich jak Ty, możemy encyklopedię cały czas poprawiać i udoskonalać. Roślinę już przypisałem do bylin. Dlaczego nasz autor Herbi popełnił ten błąd? No cóż, w wielu źródłach roślina ta jest sklasyfikowana jako trawa i często tak sprzedawana w sklepach. Najlepiej problem ten został ujęty w jednym z odcinków programu “Maja w Ogrodzie” – “Liście konwalnika podobne są do źdźbeł trawy, dlatego często przypisywana jest do traw ozdobnych, choć bliżej jej raczej do konwalii niż do trawy.”
Przy okazji zapraszam na stronę programu, gdzie można obejrzeć fragment dotyczący uprawy tej wspaniałej, niezwykle ciekawej rośliny: http://majawogrodzie.tvn.pl/52,Konwalnik,porada.html
jeszcze jeden błąd – kompost nie fermentuje! Kompost powstaje w wyniku procesów tlenowych, a fermentacja jest procesem beztlenowym.