Kokorycz żółta (Corydalis lutea)

Opis: Kępiasta bylina porastająca duży obszar Europy. Można ja spotkać  w cieniu, na wilgotnej, dość żyznej glebie.  Rośliny tworzą potrójnie pierzaste liście z lekkim niebieskim nalotem. Kępy w sprzyjających warunkach osiągają około 40 cm wysokości. Kwiaty kokoryczy żółtej są zebrane w krótkie grona Mają przyjemny złoto żółty kolor płatków i budowę charakterystyczną dla kokoryczy. Po kwitnieniu tworzą się strąki zawierające po kilka drobnych nasion. Kolejne kwiaty rozwijają się od wiosny aż do pierwszych dni jesieni.
Uprawa i pielęgnacja: Roślina najlepiej rośnie na wilgotnej, żyznej glebie o pH obojętnym lub lekko kwaśnym. Kokorycz żółta rozwija się najlepiej w półcieniu chociaż całkiem dobrze radzi sobie także w pełnym słońcu pod warunkiem, że gleba pozostaje zawsze umiarkowanie wilgotna. Przed nadejściem silnych zimowych mrozów warto zabezpieczyć miejsce jej uprawy stroiszem lub warstwą mielonek kory.
Rozmnażanie: Przez podział rozrośniętych kęp w ciągu całego lata lub jesienny wysiew nasion.
Choroby i szkodniki: Kolejny krótkowieczny gatunek, który  daje obfity samosiew i kiedy zostanie już raz wprowadzony do ogrodu to pozostanie w nim na długo.