Kokorycz pusta (Corydalis cava)

Opis: Kokorycz pusta to roślina bulwiasta (cebulowa) z rodziny makowatych (Papaveraceae) często też zaliczana do rodziny dymnicowatych (Fumarioideae). W Polsce występuje w Karpatach i Sudetach. Dorasta do 20- 30 cm wysokości. Bujnie rozrastające się pędy tworzą zwarte kępy, łodyga kwiatowa bezlistna. Liście są dwukrotnie trójdzielne, zielone. Kwitnie od marca do maja. Kwiaty zebrane w groniaste kwiatostany, koloru białego, fioletowego lub purpurowego. Częścią podziemną jest bulwa. Owocnią jest torebka. Kokorycz nadaje się do ogrodów naturalistycznych. Jest trująca.
Uprawa i pielęgnacja: Potrzebuje półcienistego lub cienistego stanowiska. Najlepiej rośnie w cieniu drzew. Wymaga gleby ciepłej, żyznej, próchnicznej i wilgotnej. Jest mrozoodporna i ogólnie łatwa w uprawie. Jest wrażliwa na nadmiar wilgoci w sezonie zimowym. W czasie upałów trzeba kokorycz podlewać. Nawozimy płynnymi nawozami dla roślin kwitnących. Bulwy kokoryczy sadzimy we wrześniu.
Rozmnażanie: Kokorycz pusta łatwo rozsiewa się sama. Możemy rozmnożyć ją przez podział kęp.
Choroby i szkodniki: Kokorycz pusta może być atakowana przez larwy motyla niepylaka mnemozyny. Na glebach mokrych cebule mogą gnić (mokra zgnilizna bakteryjna)

Autorem fot. jest Jerzy Opioła, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikipedia.