Kokorycz pogięta (Corydalis flexuosa)

Opis: Bardzo oryginalna kokorycz porastająca lasy Chin. Wiosną  pojawiają się kępy trójzębnych liści z niebieskim nalotem, a tuż po nich okazałe grona błękitnych kwiatów z charakterystyczna ostrogą. Kwitnienie kokoryczy pogiętej trwa przez całą wiosnę i czasem przeciąga się do początku lata. Na przesychających stanowiskach rośliny szybko tracą liście i przechodzą w stan spoczynku trwający do wiosny przyszłego roku.
Uprawa i pielęgnacja: Optymalne warunki uprawy tej niezwykłej kokoryczy to półcieniste stanowisko z żyzną, próchniczna glebą o lekko kwaśnym odczynie. Przy dostatku wilgoci rośliny zachowują dekoracyjne liście do jesieni. Mrozoodporność zadowalająca ale warto przed nadejściem silniejszych mrozów zasypać miejsce, w którym rośnie ta kokorycz korą, niedojrzałym kompostem lub nawet rozdrobnionymi łętami roślin.
Rozmnażanie: Kokorycz pogiętą rozmnażamy przez wysiew nasion tuż po zbiorze lub delikatny podział rozrośniętych kęp późnym latem.
Choroby i szkodniki: Gatunek bardzo odporny, doskonale radzący sobie w polskich ogrodach. Czasem bywa krótkowieczna – taki jej urok i  nic na to nie poradzimy.

corydalis flexuosa