Kocanki piaskowe (Helichrysum arenarium)

Opis: Kocanki piaskowe to bylina należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Dziko rośnie na terenach Europy i Syberii. Wielkość rośliny waha się od 10 do 30 cm. Pokrój wyprostowany. Liście są drobne, wąskie pokryte drobnym kutnerem srebrzystej barwy. Łodygi są rozgałęzione u nasady, ulistnione. Kwitnie od lipca do listopada. Na szczytach wyrastają drobne koszyczki zebrane po kilka. Okrywa koszyczków jest suchobłoniasta. Kwiaty początkowo żółte, potem pomarańczowe. Brzeżne kwiaty to kwiaty żeńskie, wewnętrzne, wyrastające w jednym szeregu kwiaty rurkowe są obupłciowe. Organem podziemnym są kłącza. Owocami są niełupki. Roślina nadaje się do ogrodów skalnych. Wykorzystywana jest w ziołolecznictwie. Jej kwiaty można suszyć.
Uprawa i pielęgnacja: Kocanki piaskowe wymagają suchego, żwirowego i słonecznego stanowiska. Na zbyt żyznych glebach zielenieje a na zbyt ciężkich może podgniwać i wypadać. Lubi gleby przepuszczalne, piaszczyste, ciepłe. Nie trzeba jej intensywnie nawozić, jest odporna na mrozy. Przycinanie kwiatostanów powoduje rozkrzewianie się rośliny i dłuższe kwitnienie.
Rozmnażanie: Roślinę rozmnażamy przez podział w terminie kwiecień- maj lub z nasion sianych w lutym- kwietniu.
Choroby i szkodniki: Szkodniki rzadko występują, najczęściej gdy kocanki rosną na zbyt mokrych glebach, może pojawić się mączniak.

Fot. Matthias Zimmermann, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.