Juka włóknista (Yucca filamentosa)

Opis: Roślina pochodząca z USA. Posiada zimozielone liście o długości 30 – 50 cm i szerokości 2 – 10 cm. Składają się one na bardzo okazałe rozety. Liście mają mocno zaostrzone końce, a na ich brzegach widać włókna. Kwitnie latem. Kwiatostan juki włóknistej wyrasta ze środka rozety liściowej.  Osiąga on wysokość 100 – 180 cm. Pęd kwiatostanowy jest mocny i drewniejący. Połowę jego długości pokrywają kwiaty. Są one dzwonkowate i mają długość 5 – 7 cm. Płatki kwiatów są woskowane, przez co są sztywne.  Kolor kwiatów jest początkowo zielonkawy, jednak w pełni rozwinięte mają barwę kremowo – białą. Kwiaty wydzielają przyjemny zapach. Po przekwitnięciu rozeta, która wypuściła kwiatostan obumiera. Dobrze jest wtedy obciąć jej liście tuż nad ziemią co ułatwi rozwój młodych roślin.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko dla juki powinno być w pełni słoneczne. Podłoże piaszczyste z dodatkiem próchnicy. Odczyn gleby zasadowy. Powinna być ona bardzo delikatnie wilgotna.
Rozmnażanie: Odcinane młode rozety, które pojawiają się po przekwitnięciu starszych roślin. Innym sposobem jest podział podziemnych pędów. Wówczas ze śpiących oczek wyrastają młode rośliny.
Choroby i szkodniki: Jukki bywają podatne na plamistość liści. Czasem atakują je czerwce.