Języcznik zwyczajny (Phyllitis scolopendrium)

Opis: syn. Asplenium scolopendrium, język jeleni.  Jest zimozielonym gatunkiem wieloletniej paproci z rodziny Aspleniaceae (Zanokcicowate). Roślina tworzy pióropusz skórzastych, błyszczących, pojedynczych, niepodzielnych  liści. Na spodzie widoczne są kupki zarodni ustawione liniowo w równoległych szeregach. Kłącze krótkie, podnoszące się, pokryte brązowymi łuskami. Roślina objęta jest ścisłą ochroną gatunkową. Wys. 50 cm, szer. 30 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Języcznik wymaga półcienistego lub cienistego stanowiska o stałej wilgotności i próchnicznej, żyznej, zasobnej w wapń. gleby o dobrym drenażu. Języcznik zwyczajny jest odporny na suszę i może być uprawiany w szczelinach alkalicznych kamieni na skalniaku.

Rozmnażanie:  Najlepiej przez podział. Gatunek można rozmnażać również przez zarodniki.  Zarodniki odmian ozdobnych nie zachowują cech organizmu macierzystego. Także  przez sadzonkowanie wieloletnich nasad ogonków liściowych.

Szkodniki i choroby:  Dla paproci gruntowych najgroźniejsze szkodniki to ślimaki i krocionogi. Przedrośla porażane są czasami przez rdzę lub grzyby.