Języczka wąskogłówkowa (Ligularia stenocephala)

Opis: Ta wieloletnia, wysoka roślina pochodzi z Azji i Japonii. Duże, ozdobne liście, sercowatego kształtu, o ząbkowanych brzegach są ciemnozielone. Na sztywnych, wyprostowanych pędach w lipcu-sierpniu pojawiają się okazałe, strzeliste kwiatostany złożone z małych, żółtych koszyczków kwiatowych z trzema rurkowatymi kwiatami. Wysokość rośliny 1,2 szerokość 60 cm. Języczki są doskonałymi roślinami do sadzenia w parkach i dużych ogrodach nad brzegami zbiorników wodnych, w miejscach wilgotnych. Sadzić je można pojedynczo lub grupami.

Uprawa i pielęgnacja: Języczki wąskogłówkowe wymagają gleby wilgotnej, żyznej, zasobnej w próchnicę. Mrozoodporność na stanowiskach nie zalewanych, ocienionych od południa jest bez zastrzeżeń. Na stanowiskach w pełni słonecznych języczki te szybko tracą turgor.

Rozmnażanie: Przez podział dorosłych okazów na wiosnę. Także przez wysiew nasion gatunków wczesną wiosną pod szkłem lub jesienią po ich dojrzeniu.

Szkodniki i choroby: Liście niemal wszystkich gatunków i odmian języczek są przysmakiem ślimaków. Aby niepotrzebnie nie stosować środków chemicznych należy wysypać otoczenie pędów suchym igliwiem świerkowym, np. z odmian ‘Conica’.