Języczka pomarańczowa (Ligularia dentata)

Opis: Azjatycka, okazała bylina porastająca wilgotne łąki oraz skraje naturalnych zbiorników wodnych. Tworzy nerkowate, grubo ząbkowane liście osadzone na długich ogonkach. Latem spośród liści języczki pomarańczowej wyłaniają się pędy kwiatowe wysokości do około 1,5 metra. Kwiaty to pomarańczowe koszyczki średnicy 8 cm zebrane po kilka na szczytowych rozgałęzieniach. Kwitnienie trwa nieprzerwanie od końca lipca aż do początku września.
Uprawa i pielęgnacja:  Najbardziej jej odpowiadają lekko ocienione stanowiska z glebą stale wilgotną, bardzo żyzną, próchniczną lub piaszczysto – gliniastą. Nawet podczas krótkotrwałego przesychania podłoża liście więdną i roślina traci wiele ze swojego uroku. Mrozoodporność roślin jest bardzo wysoka.
Rozmnażanie: Przez wiosenny podział rozrośniętych kęp lub wrześniowy wysiew nasion na rozsadniku. Jeśli przekwitnięte pędy pozostawimy na zimę to wiosną wokół rośliny matecznej pojawią się siewki.
Choroby i szkodniki: Najgroźniejsze dla języczki pomarańczowej jest przesuszenie podłoża co odbija się na żywotności uprawianych roślin.