Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)

Opis: Syn. Rudbeckia purpurea. Jeżówki to zimotrwałe byliny kłączowe pochodzące z USA. Doskonałe na ogrodowe rabaty. Jeżówka purpurowa tworzy koszyczki kwiatowe z różowymi lub purpurowymi kwiatami języczkowymi i pomarańczowobrązowymi, kolczastymi środkami. Pod koniec lata kwiaty te wspaniale prezentują się na ogrodowych rabatach. Bywają też wykorzystywane do suchych bukietów. Nie można też zapomnieć o leczniczych właściwościach tej rośliny. Preparaty z jeżówki stosuje się przy leczeniu przeziębień, stanów zapalnych skóry, opryszczki, egzemy, oparzeń i ran.
Uprawa i pielęgnacja: Jeżówki purpurowe sadzimy w dość mokrej ale przepuszczalnej glebie, dobrze użyźnionej. Stanowisko słoneczne. Kwitnienie jeżówek można przedłużyć dzięki ogławianiu.
Rozmnażanie: Wiosną rośliny można dzielić lub pobierać sadzonki korzeniowe. Ukorzeniamy je w inspekcie w mieszance torfu i piasku. Do gruntu wysadzamy wczesnym latem. Można też rozmnażać z nasion wysiewając je wczesną wiosną pod szkłem lub wczesnym latem bezpośrednio do gruntu.
Choroby i szkodniki: Zazwyczaj brak.

Zobacz również: Jeżówka – uprawa, nasiona, zastosowanie