Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) 'Green Jewel’

Opis: Jeżówka 'Green Jewel’ należy do rodziny astrowatych (Asteraceae) jak wszystkie jeżówki. Kilku letnie okazy w dobrych warunkach mogą dorastać (podczas kwitnienia) nawet do 100cm. Jednak średnia wysokość roślin wynosi około 50-70 cm. Liście zielone z długimi ogonkami, jajowatolancetowate, szorstkie, podobnie jak grube i sztywne łodygi. Kwiat jak sama nazwa odmiany wskazuje to zielony klejnot. Przepiękna barwa limonki połączona z bielą. Koszyczek kwiatowy składa się na zewnątrz z płatków a w środku główka z kwiatami rurkowatymi. Odmiana 'Green Jewel’ zakwita od lipca a kwitnienie trwa aż do jesieni. Odmiana mrozoodporna. Jeżówka godna polecenia na rabaty bylinowe, do donic i na kwiat cięty.
Uprawa i pielęgnacja: Jeżówka 'Green Jewel’ musi być sadzona na stanowiskach słonecznych. Kwiaty są wtedy duże, odpowiednio wybarwione. Gleba dla jeżówki musi być przepuszczalna, wilgotna, piaszczysto-gliniasta. Słabo rośnie w glebach suchych. Regularne usuwanie przekwitłych kwiatów powoduje rozkrzewianie z katów liści i przedłuża kwitnienie rośliny. Podczas upałów podlewamy roślinę. W maju-czerwcu można zastosować nawóz dla roślin kwitnących, aby kwitnienie jeżówki 'Green Jewel’ było obfitsze i dłuższe. Możemy zastosować nawóz w granulkach. Jesienią, gdy wszystkie liście zżółkną ścinamy pędy równo z podłożem i jeżówki przechodzą w stan spoczynku aż do wiosny.
Rozmnażanie: Aby zachować czystość odmiany trzeba jeżówkę 'Green Jewel’ rozmnażać wiosna przez podział.
Szkodniki i choroby: Przy zbyt częstym zwilżaniem liści jeżówki może pojawić się plamistość liści. Przy koszyczkach kwiatowych mogą pojawić się mszyce.